Dziś razem z Ewą odkrywamy tajemnicę oleju z czarnuszki. Mało znanej rośliny, ale za to bardzo cennej dla naszej skóry, jak i zdrowia. Mam wrażenie, że coraz częściej o niej słyszę jako dodatek do fit potraw oraz o jej zastosowaniu w kosmetykach. A o tym ostatnim dowiemy się z dzisiejszego wpisu przygotowanego specjalnie dla Was przez Ewę. Opowie w nim, co to jest czarnuszka, jak jest pozyskiwany olej z nasion tej rośliny i dlaczego jest taki cenny. Na koniec oczywiście znajdziecie informację, w jakich kosmetykach znajduje się ten drogocenny olej wraz z linkami. Zapraszamy do lektury.
Ogólna charakterystyka czarnuszki
Nigella Sativa powszechnie znana jako czarnuszka siewna, czarnuszka ogrodowa, kąkolnica, panna w zieleni, czarnucha lub czarny kmin. Występuje w południowej Europie, zachodniej Azji i północnej Afryce. Jest rośliną jednoroczną, osiąga wysokość ok. 20-40cm, posiada prostą i sztywną łodygę. Kwiaty mają podwójny okwiat, barwę białą lub bladobłękitną. Owoce zawierają nasiona o czarnej barwie i charakterystycznym korzennym zapachu. Roślina ta ma wiele zastosowań, dlatego cieszy się coraz większym powodzeniem, już w starożytnym Egipcie wykorzystywano ją w celach medycznych. Czarnuszka działa antybakteryjnie, antyhistaminowo, ochronnie na wątrobę, wspomaga układ odpornościowy, wykazuje właściwości antygrzybicze i przeciwpasożytnicze, ale nie tylko medycyna może czerpać korzyści, jakie niesie ze sobą wykorzystanie tego wspaniałego nasiona, w kosmetyce czarnuszka także zdobyła duże uznanie.
Olej z czarnuszki
Nasiona czarnuszki pozyskiwane są w sierpniu. Kiedy mieszki nasienne dojrzeją, ścinane są całe rośliny i pozostawiane na polu aż do wyschnięcia. Owoce poddaje się młóceniu, a nasiona po oczyszczeniu wymagają dalszego suszenia w warunkach naturalnych. Olej z czarnuszki tłoczony jest na zimno z nasion, posiada intensywny korzenny zapach, a ze względu na swój charakterystyczny miodowy kolor nazywana jest „złotem faraonów”.
Śmiało, można użyć tu stwierdzenia, że olej z czarnuszki jest antidotum, które poprawia kondycję naszej skóry, paznokci oraz włosów. Przekonajmy się teraz, dlaczego ma tak zbawienny wpływ na nasze ciało 🙂
Olej z czarnuszki aktywuje procesy regeneracyjne skóry, nie wywołuje alergii, dzięki czemu stosowany jest przy łuszczycy i AZS.
Działa przeciwgrzybiczo, stosowany na skórę i paznokcie doskonale leczy zakażenia grzybicze (zaleca się równocześnie picie oleju ze względu na działanie wzmacniające układ immunologiczny).
Łagodzi podrażnienia, zmniejsza stany zapalne i wydzielanie sebum, działa antybakteryjnie, oczyszcza i zwęża pory, dzięki czemu doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej.
Poprawia kondycję włosów i ogranicza ich wypadanie, dzięki odżywczemu działaniu na cebulki.
Dzięki dużej zawartości NNKT, witamin i minerałów działa silnie przeciwzmarszczkowo i antyoksydacyjnie, stymuluje odnowę komórek, pobudza fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny, nawilża i uelastycznia skórę.
Sprawdza się doskonale jako uzupełnienie kremów z filtrem, wykazuje działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.
Dzięki działaniu keratolitycznemu zmniejsza blizny potrądzikowe, przebudowuje ich strukturę i wyrównuje kolor.
Pomaga w walce z łupieżem, ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, łagodzi świąd, nawilża.
Ze względu na właściwości rozjaśniające i złuszczające (przyspiesza powstawanie nowych komórek) może być stosowany w redukcji przebarwień.
Stymuluje wzrost paznokci, wzmacnia je i nadaje zdrowy połysk.
Ważna informacja: Poszczególne składniki aktywne zawarte w oleju z czarnuszki mogą wywoływać skurcze macicy, dlatego nie jest on polecany do spożywania u kobiet w ciąży, natomiast bez obaw może być stosowany zewnętrznie.
Składniki aktywne w oleju z czarnuszki
- Nienasycone kwasy tłuszczowe(NNKT): 50-60% kwasu linolowego, 20% oleinowego, 3% eikozadienowego.
- Nasycone kwasy tłuszczowe: ok. 30% palmitynowego i stearynowego.
- Witamina A
- Witamina E
- Witamina F
- Witaminy B1, B3, B6
- Biotyna
- Fitosterole
- Flawonoidy
- Cynk
- Selen
- Magnez
- Wapń
- Żelazo
- Sód
- Potas
Jak możemy zastosować go w praktyce:
Jako zamiennik kremu.
Jako dodatek do kremu.
Jako odżywka do paznokci (kilka kropel wmasowujemy w płytkę paznokcia).
Na skórę głowy (należy wmasować i po 30 minutach umyć włosy delikatnym szamponem).
Kosmetyki z olejem z czarnuszki:
Fitomed – „Mój krem nr 12”
Your Natural Side – „100% olej z czarnuszki”.
Novi -„Krem z olejem z czarnuszki”.
Beaute Marrakech – „ Szampon z olejem z czarnuszki”.
Najel Aleppo – „Mydło z olejem z czarnuszki”.
Alepia – „Mydło d’Alep z olejem z czarnuszki„
Eco Cosmetics – „ Pasta bez fluoru z olejem z czarnuszki”.
Eco Cosmetics – „Płyn do płukania jamy ustnej z olejem z czarnuszki”.
Ja po tym wpisie mam ochotę wypróbować olej z czarnuszki przede wszystkim do pielęgnacji włosów oraz zębów. Ale na tym na pewno się nie skończy. Dziękuję Ewie za przedstawienie nam tak cennego surowca i oby był on coraz częściej wykorzystywany w naszym życiu.
Znacie olej z czarnuszki? Do czego najczęściej go używacie?
Bibliografia :
- Senderski ME. Prawie wszystko o ziołach. Poradnik. Podkowa Leśna 2004,
- Lamer-Zarawska E. Rośliny w kosmetyce w kosmetologii przeciwstarzeniowej. PZWL, Warszawa 2012.
- Arct, K.Pytkowska. Naturalne składniki anti-age z frakcji niezmydlalnych olejów roślinnych.SOFW Journal – Polish Edition. 1(2):24-30, 2008.
- Arct, K.Pytkowska, A.Ratz-Łyko, K.Barska, K.Kiefert, A.Pauwels. Leksykon surowców kosmetycznych. Wydanie II, Warszawa, 2014.
- Plant-Derived Fatty Acid Oils as Used in Cosmetics. The 2011 Cosmetic Ingredient Review Expert Panel Final Report, March 4, 2011.
- Bojarowicz, B. Woźniak. Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę. PHE 89(4): 471-475, 2008.
- Gibka, J., Oleje roślinne stosowane w kosmetykach, Rynek Chemii Gospodarczej i Kosmetyków, 10: 18-21, 2004.
2 komentarze
Mój mąż go stosuje w przypadku leczenia astmy 😉
O wow! To rzeczywiście jest do WSZYSTKIEGO 😍