Kolejnym olejem wybranym przez Ewę jest olej z wiesiołka. Jest to olej najczęściej kojarzący się nam z kapsułkami do połykania i stosowania wewnętrznego niż z dodatkiem do kosmetyków. A niesłusznie! Dlaczego warto go wybrać? Ze względu na to, że ma niesamowity skład (80% składu to NNKT), który jest wprost idealny dla naszej skóry. Przyglądając się bliżej jego wykorzystaniu w kosmetykach, możemy znaleźć wiele produktów z tym właśnie olejem, co bardzo nas cieszy. Miejmy nadzieję, że będzie coraz częściej wykorzystywany w produkcji kosmetyków, bo my bardzo chętnie będziemy je wybierać.
OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA WIESIOŁKA
Do najpopularniejszego gatunków wiesiołka, który występuje w Polsce należą wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis) i wiesiołek dziwny (Oenothera paradoxa). Do naszego kraju dotarł kilka wieków temu z Ameryki Północnej. Wiesiołek dwuletni, jak nazwa wskazuje, jest byliną dwuletnią, która w pierwszym roku wegetacji wypuszcza o podłużnym i eliptycznym kształcie liście, a w kolejnym osiąga do 1,5 metra wysokości. Posiada prostą i mocną łodygę, która pokryta jest drobnymi włoskami, a u jej szczytu rozchodzą się jaskrawożółte kwiaty w kształcie trąbki. Roślina ta kwitnie od czerwca do sierpnia natomiast kwiaty otwierają się wieczorem, by zostać zapylone przez ćmy. Owocem wiesiołka jest czterokątna torebka zawierająca liczne, drobne brązowe nasiona.
POZYSKIWANIE I ZASTOSOWANIE W KOSMETYCE OLEJU Z WIESIOŁKA
Olej z wiesiołka jest pozyskiwany poprzez tłoczenie nasion na zimno, nie poddaje się go filtracji w celu zachowania wszystkich jego wartości. Jego właściwości zdrowotne są szeroko poznane; wspomaga pracę układu pokarmowego, jest pomocny w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, obniża wysokie ciśnienie, poprawia odporność, łagodzi bóle miesiączkowe i niweluje drażliwość. Najnowsze badania dowodzą na jego skuteczność w kuracji przeciwnowotworowej. W kosmetyce olej ten jest coraz częściej wykorzystywany, ze względu na swój niesamowity skład, który doskonale wpływa na kondycję naszej skóry i jej przydatków!
Wspomaga funkcjonowanie skóry, regeneruje i wzmacnia barierę lipidową naskórka.
Zmniejsza TEWL (kumuluje się w głębszych warstwach skóry).
Łagodzi podrażnienia.
Zwalcza stany zapalne (AZS, łuszczyca, trądzik). Nie działa komedogennie, tak jak olej z czarnuszki świetnie reguluje aktywność gruczołów łojowych.
Pomaga zwalczyć łupież.
Odżywia włosy, nadaje im połysk.
Wzmacnia kruche paznokcie.
Wygładza, spłyca zmarszczki.
Olej z wiesiołka. Dlaczego warto go wybrać? SKŁADNIKI AKTYWNE
80%!!! składu oleju wiesiołkowego to NNKT ( wśród nich to kwas linolowy i gamma-linolenowy). Uważa się, że olej ten jest najbogatszym źrodłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.
20% składu stanowią: kwas palmitynowy, stearynowy, fitosterole, glikolipidy, witamina E, cynk, magnez, wapń, selen oraz liczne aminokwasy.
ZASTOSOWANIE W PRAKTYCE
Jako zamiennik kremu.
Jako dodatek do kremu.
Jako odżywka do paznokci (kilka kropel wmasowujemy w płytkę paznokcia).
Na skórę głowy (należy wmasować i po 30 minutach umyć włosy delikatnym szamponem).
Ciekawostka: od 37 tyg. ciąży olej wiesiołkowy można stosować do masażu…. krocza!:) masaż uelastyczni ten obszar przed porodem.
KOSMETYKI Z OLEJEM Z WIESIOŁKA (linki)
Hagi – naturalne mydło z wiesiołkiem
Botanicum – krem do twarzy rumiankowo-wiesiołkowy.
Sylveco – odżywcza pomadka z peelingiem.
Natura Siberica – odżywcze, kremowe mydło do ciała
IOSSI – serum przeciwzmarszczkowe do twarzy wiesiołek-baobab.
NaturalME – maska do olejowania włosów.
Mokosh – peeling do ciała Żurawina.
Vianek – ujędrniająca maseczka na twarz, szyję, dekolt.
Vianek– regenerujący krem do rąk.
Mamy nadzieję, że Was przekonałyśmy o fantastycznym działaniu oleju z wiesiołka i lecicie do sklepów, że zakupić kosmetyki z tym właśnie składnikiem. Po raz kolejny przekonujemy się, że oleje stosowane pojedynczo oraz jako składnik są najlepsze dla naszej skóry. A jaki będzie kolejny olej? To jak na razie słodka tajemnica.
Używacie oleju z wiesiołka do pielęgnacji skóry? Jaki jest Wasz ulubiony kosmetyk z tym olejem, czy wolicie go solo?
BIBLIOGRAFIA:
- M. Molski: Nowoczesna Kosmetologia, Wydawnictwo PWN, 2014.
- K. Karłowicz-Bodalska, T. Bodalski: Nienasycone kwasy tłuszczowe i ich właściwości biologiczne i znaczenie w lecznictwie, Borgis-Postępy Fitoterapii, 2007.
- A. Zielińska, I. Nowak: Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, Chemik, 68, 2014, 103-110.
- M.E.Senderski : Zioła. Praktyczny poradnik o ziołach i ziołolecznictwie. Wydawnictwo K.E. Liber, Warszawa 2009.
- Walczak-Zeidler K., Felczak-Guzik A., Nowak I.: Oleje roślinne stosowane jako surowce kosmetyczne – leksykon. Cursiva, Kostrzyn 2012.
- K. Śliwa, E. Sikora, J. Ogonowski: Kosmetyki do pielęgnacji skóry atopowej, Wiadomości Chemiczne, 2011, 65, 7-8.